Ιδανικά άρχισε η Κ19 του Παναθηναϊκού την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα Super League! Οι Πράσινοι του Δημήτρη Κοροπούλη έκαναν καλό παιχνίδι στην πρεμιέρα της νέας σεζόν και επικράτησαν με 2-0 της Athens Kallithea στο στάδιο «Γρ. Λαμπράκης».

Στο 14′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Καρακασίδης κράτησε το μηδέν καθώς πραγματοποίησε διπλή επέμβαση και στην εκτέλεση και στην επαναφορά!

Οι παίκτες του Τριφυλλιού βρήκαν το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα στο 32′ με πλασέ του Λάζαρη μέσα απ’ την περιοχή, ενώ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου είχαν άλλες δύο ευκαιρίες για να σκοράρουν με τον Σώκο στο 41′ και τον Δουβίκα στο 43′. Η Καλλιθέα απείλησε στο 38′ με τετ α τετ αλλά και πάλι ο Καρακασίδης απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ για τον Παναθηναϊκό που «κλείδωσε» τη νίκη. Στο 50′ ο Σώκος με πλασέ μέσα απ’ την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι Πράσινοι είχαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Σώκο στο 65′.

Athens Kallithea: Σακαλιάδης, Σκλάβος, Οικονόμου, Οικονομίδης, Σεϊτανίδης, Αλεξίου, Ορμενάι, Ζούμπης, Γεωργόπουλος, Βογιατζής, Τσολάκου.

Παναθηναϊκός: Καρακασίδης, Σκαρλατίδης, Δουβίκας (46′ Βενάκης), Λιναρδάκης, Νικολετόπουλος, Μπεβάρδος, Ζέκα (60′ Τακεσιάν), Μπρέγκου (80′ Μαρκεζίνης), Τερζής (70′ Σπαθάρης), Λάζαρης (70′ Μπόκος), Σώκος.