Καταιγιστική ήταν η Κ19 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι Πράσινοι του Ανδρεα Ντρένοβα κυριάρχησαν στο γήπεδο και έφτασαν σε μια επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 4-2 σε ένα ωραίο, ανοιχτό και χορταστικό παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Το Τριφύλλι, που παραμένει αήττητο τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη του, έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς καθώς άνοιξε το σκορ προτού συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ρομάνο (7′). Οι Πράσινοι συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό και στο 18′ πέτυχαν το 0-2 και πάλι με τον Ρομάνο, ο οποίος έφτασε τα εννέα γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ σκόραρε στο 32′ για το 1-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επίτευξη ενός τρίτου γκολ στο 69′ με τον Νικολετόπουλο (1-3), όμως αμέσως μετά (71′) η Ένωση πλησίασε και πάλι σε απόσταση ενός γκολ (2-3). Τελικά το Τριφύλλι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του σκοράροντας για τέταρτη φορά στο ματς στο 80′ με τον πρώτο σκορ της ομάδας Λάζαρη, ο οποίος έφτασε τα 19 τέρματα κατά την τρέχουσα σεζόν!

ΑΕΚ: Πανορμίτης, Χατζηνικολάου, Σβίγκος, Κοσίδης, Αντωνόπουλος, Γεωργάτος, Κρουσελνίτσκι, Μαρούτσης, Γιαννούλης, Γεωργέας, Κοντορούχας.

Παναθηναϊκός: Καρακασίδης, Καμαρός (72′ Κοκκάκης), Διαμαντής (65′ Γεωργουλάκης), Νικολετόπουλος, Λιναρδάκης, Λιατίφης, Μπρέγκου, Σπαθάρης, Ρομάνο (72′ Τακεσιάν), Νότας (82′ Ορμενάι), Λάζαρης (82′ Τόμπρας).