Η Κ15 του Παναθηναϊκού λύγισε στα πέναλτι απ’ τον ΠΑΟΚ και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρωτάθλημα της Super League Κ15. Οι Πράσινοι, που συμμετείχαν για τρίτη σερί σεζόν στο Final 4, τα έδωσαν όλα στον ημιτελικό που έληξε ισόπαλος δίχως γκολ (0-0) στο 80λεπτο, όμως δεν μπόρεσαν να βγουν νικητές στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ηττήθηκαν με 2-1.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ πίεσε αρκετά τον Παναθηναϊκό και είχε μια καλή ευκαιρία με τον Λαζαρίδη στο 5’, όμως ο Γείτονας απέκρουσε σε κόρνερ. Οι Πράσινοι ήταν αποτελεσματικοί αμυντικά, ανταπεξήλθαν στην πίεση και σταδιακά άρχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 30’ το Τριφύλλι επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ του Κάρο που μπλόκαρε ο Νικολαΐδης. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (0-0).

Ο ΠΑΟΚ έγινε ξανά πιεστικός στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έχοντας δύο απειλητικά σουτ του Ματέρα (48’, 49’), ένα ακόμα του Γκέρσου που απέκρουσε ο Γείτονας στο 54’, ένα δοκάρι του Χαλδέζου στο 55’, κι ακόμα ένα τετ α τετ του Ματέρα στο 57’ με τον Γείτονα να αποκρούει ξανά.

Από την πλευρά τους, οι Πράσινοι που είχαν ένα καλό μακρινό σουτ του Κουνουσίδη στο 52’, ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι ελέγχοντας τον ρυθμό. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση του 80λεπτου και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί όλα τα παιδιά έδειξαν αγχωμένα και πιεσμένα. Είναι χαρακτηριστικό πως απ’ τα συνολικά δέκα πέναλτι που εκτελέστηκαν μόλις τα τρία ήταν εύστοχα! Εν τέλει ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 έχοντας για πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Νικολαΐδη, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι, και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Το όνειρο του τελικού χάθηκε για τα παιδιά του Βασίλη Παπαδάκη που όμως έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους. Πρόκειται για μια εξαιρετική φουρνιά ταλαντούχων παικτών που θα έχουν πολλές ευκαιρίες τα επόμενα χρόνια για να πετύχουν τους στόχους τους και για να φτάσουν ψηλά…

Η διαδικασία των πέναλτι

Χαλδέζος (1-0), Κάρο (άουτ), Μπούκλας (άουτ), Παπακώστας (απόκρουση), Σούβλατζης (άουτ), Γκρέμπι (απόκρουση), Τοπαλίδης (απόκρουση), Μπινιάρης (1-1), Φιλιππιάδης (2-1), Τουνουσίδης (απόκρουση).

ΠΑΟΚ: Νικολαΐδης, Μίσχος (80’ Χατζίδης), Δημητρακόπουλος (Μπουκλάς), Καλπάκης, Φιλιππιάδης, Γκέρσος, Ματέρα (66’ Ματέρα), Τσιάλης (66’ Τοπαλίδης), Σουβλατζής, Λαζαρίδης, Χαλδέζος.

Παναθηναϊκός: Γείτονας, Καλμπουρτζής (77’ Τσίγκας), Γκαρτζονίκας (78’ Μπινιάρης), Σέμος, Λάβδας, Κάρο, Νταμπίζας (56’ Παπακώστας), Καραγκούνης (67’ Γκρέμπι), Παπαχαραλάμπους, Τουνουσίδης, Δανιηλίδης (77’ Λιούτας).