Η Κ15 του Παναθηναϊκού θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στο Final 4 που θα γίνει στη Λαμία. Οι Πράσινοι του Βασίλη Παπαδάκη επικράτησαν δίκαια του Αστέρα στην Τρίπολη σε αγώνα μπαράζ και εξασφάλισαν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Super League Κ15, όπου θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο 18 Μαΐου τον ΠΑΟΚ για μια θέση στον τελικό. Η Κ15 του Τριφυλλιού δηλώνει παρούσα σε Final 4 για τρίτη σερί σεζόν.

Οι Πράσινοι πήραν απ’ την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και άγγιξαν το γκολ στο 15′ με τον Νταμπίζα, στο 20′ με τον Τουνουσίδη και στο 30′ με τον Κάρο. Εν τέλει, η πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε καρπούς στο 35′, οπότε ήρθε το τέρμα που κυνηγούσαν και άξιζαν να πετύχουν οι παίκτες του Τριφυλλιού. Ο Τουνουσίδης πρέσαρε τον αντίπαλο γκολκίπερ, πήρε την μπάλα και έγραψε το 0-1, σκορ με το οποίο έληξε το α’ ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Αστέρας ανέβασε την πίεσή του αλλά οι Πράσινοι ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί στην ανασταλτική λειτουργία τους αναχαιτίζοντας κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων. Μάλιστα είχαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την πρόκριση στο Final 4, όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο.

Ήταν μια δικαίωση για τα παιδιά του Βασίλη Παπαδάκη, που καθόλη τη διάρκεια της σεζόν έχουν δείξει το πλούσιο ταλέντο που διαθέτουν ατομικά αλλά και τα εξαιρετικά στοιχεία που έχουν ως ομάδα.

Αστέρας Τρίπολης: Τσομπανίδης, Ζορμπαλάς (71′ Γιακουμής), Κόρο, Νίκου, Βουνάτσος, Κωνσταντόπουλος, Αδάμος (77′ Ματθαιόπουλος), Λαμπρόπουλος (71′ Κοψαύτης), Ζόγκου (46’Κοντράσι), Δουρής, Πιέρρος.

Παναθηναϊκός: Γείτονας, Καλμπουρτζής, Γκαρτζονίκας, Λάβδας, Σέμος, Κάρο, Νταμπίζας (60′ Παπακώστας), Καραγκούνης (75′ Λιούτας), Παπαχαραλάμπους, Τουνουσίδης (75′ Τσίγκας), Δανιηλίδης (70′ Μπινιάρης).