Η Κ19 του Παναθηναϊκού κυριάρχησε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα Super League Κ19. Οι Πράσινοι του Δημήτρη Κοροπούλη επικράτησαν με 2-1 στην έδρα της Ένωσης και πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους σε τέσσερις αγώνες.

Το Τριφύλλι μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς έχοντας δύο δοκάρια στο 8′ με τον Λάζαρη και στο 18′ με τον Μπρέγκου, ενώ η Ένωση είχε επίσης δοκάρι στο 16′. Οι προσπάθειες των παικτών του Τριφυλλιού ευοδώθηκαν στο 21′ καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπόκου, ο Νικολετόπουλος άνοιξε το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα κι αφού απείλησε με τον Λάζαρη στο 27′, με τον Νταμπίζα στο 39′ και με τον Μπόκο στο 41′, σκόραρε για δεύτερη φορά πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Στο 42′ ο Μπόκος έκλεψε την μπάλα και έβγαλε ασίστ για τον Λάζαρη, ο οποίος πέτυχε το 0-2 βρίσκοντας δίχτυα για τρίτη φορά στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κιτρινόμαυροι μείωσαν (1-2) στο 70′ με τον Μούτσα (προηγήθηκε δοκάρι των Κιτρινόμαυρων με τον Παλαιολόγου) αλλά οι Πράσινοι διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα φτάνοντας σε μια δίκαιη νίκη.

ΑΕΚ: Αναργύρου, Πρέκας, Βαλκάνης, Χριστακόπουλος, Ψυρόπουλος, Ντάνι, Μούτσα, Κολιμάτσης (79′ Γεωργάτος) Παλαιολόγου, Ανδρικόπουλος (66′ Ελέζι) Αλβάρες (58′ Ράπτης).

Παναθηναϊκός: Μπονόβας, Σκαρλατίδης, Δουβίκας, Λιναρδάκης, Νικολετόπουλος, Ζέκα, Μαρκεζίνης, Μπρέγκου, Μπόκος (77′ Τερζής), Λάζαρης, Νταμπίζας (72′ Σπαθάρης).