Στο γήπεδο αυτό ο ποδοσφαιρικός Παναθηναϊκός έχει δώσει τα περισσότερα παιχνίδια στην ιστορία του, ενώ και η Εθνική Ελλάδος έχει φιλοξενηθεί για περισσότερα από 55 χρονιά.
1981 – «Απόστολος Νικολαΐδης»
Από το 1981 το επίσημο όνομα της Λεωφόρου είναι Στάδιο «Απόστολος Νικολαΐδης». Το γήπεδο - μνημείο του ελληνικού ποδοσφαίρου, το αρχαιότερο εν ενεργεία στην Ελλάδα και σημαντικός πολυαθλητικός χώρος, παίρνει το όνομα του "Πατριάρχη" ως ένδειξη τιμής και αναγνώρισης της προσφοράς του.![1981 – «Απόστολος Νικολαΐδης» | pao.gr 1981 – «Απόστολος Νικολαΐδης» | pao.gr](https://www.pao.gr/wp-content/uploads/2020/01/16/1981-2.jpg)