Στο πρώτο πειραματικό Champions League της σεζόν 1991-92. Το Τριφύλλι αποκλείει την ισλανδική Φραμ και τη σουηδική Γκέτεμποργκ και προκρίνεται στους ομίλους, ουσιαστικά στα προημιτελικά μια και η UEFA καταρτά δύο ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Με αντιπάλους τις Σαμπντόρια, Ερυθρό Αστέρα, Άντερλεχτ ο Παναθηναϊκός παίρνει τέσσερις ισοπαλίες αλλά καταγράφοντας και δύο ήττες αποκλείεται.
1991 – Στο πειραματικό Champions League
Ο ευρωπαϊκός ποδοσφαιρικός χάρτης αλλάζει με το Κύπελλο Πρωταθλητριών να εξελίσσεται στη χρυσοφόρα διοργάνωση του Champions League. Και φυσικά ο Παναθηναϊκός ήταν παρών στη μεταβατική φάση.![1991 – Στο πειραματικό Champions League | pao.gr 1991 – Στο πειραματικό Champions League | pao.gr](https://www.pao.gr/wp-content/uploads/2020/01/16/1991-2.jpg)