Μια μικρογραφία σχεδόν όλης της σεζόν παίχθηκε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα. Οι Πράσινοι έφτασαν στην… πηγή (τη νίκη και την εξασφάλιση της συμμετοχής στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν), αφού προηγούνταν με 2-0 έως το 73′ του ΟΣΦΠ, όμως απώλεσαν μέσα σε οκτώ λεπτά το προβάδισμα και το τελικό 2-2 άφησε το Τριφύλλι εν τέλει στην τέταρτη θέση. Πλέον ο Παναθηναϊκός οφείλει να κατακτήσει το Κύπελλο το προσεχές Σάββατο και για έναν επιπλέον λόγο: να αγωνιστεί την επόμενη σεζόν στο Europa League.

Στο ντεμπούτο του Χρήστου Κόντη στον πάγκο του Παναθηναϊκού, οι Πράσινοι έκαναν ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο. Το Τριφύλλι δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ολυμπιακό και το 1-0 του πρώτου 45λεπτου είναι πολύ «φτωχό» για να περιγράψει την αγωνιστική ανωτερότητα. Ο Παναθηναϊκός μπορούσε να σκοράρει στο 4ο λεπτό στο τετ α τετ του Γερεμέγεφ που απέκρουσε ο Τζολακης ή στο 10ο λεπτό με το σουτ του Μπακασέτα που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Στο 25′ χάθηκε ανεπανάληπτο τετ α τετ από τον Γερεμέγεφ, ενώ ο ίδιος παίκτης δεν πρόλαβε στο 30′ να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ ο Τζολάκης και πάλι σταμάτησε το σουτ του Μαντσίνι ενώ στο 45′ το σουτ του Μπακασέτα σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά το γκολ ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακασέτα που κέρδισε ο Μαντσίνι.

Αντί για 2-0 ή 3-0, λοιπόν, οι Πράσινοι πήγαν στο ημίχρονο με 1-0. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Μπερνάρ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 58′, από αυτά που δείχνουν την κλάση του στο τελευταίο παιχνίδι του μπροστά στον κόσμο της ομάδας μας και έβαλε τον Παναθηναϊκό να πατήσει γερά στα πόδια του. Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα, βάζοντας δεύτερο επιθετικό και ακόμα έναν επιθετικογενή παίκτη στο ματς. Οι αναγκαστικές αλλαγές των Τσέριν, Μπερνάρ, Χουάνκαρ «πλήγωσαν» τον Παναθηναϊκό και έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να πανηγυρίσει την ισοπαλία στη Λεωφόρο.  Αρχικά στο 73′ ένα «σκαφτό» πλασέ του Ποντένσε μείωσε το σκορ, ενώ στο 81′ ο ίδιος παίκτης σέντραρε για το κεφάλι του Γιόβετιτς που ισοφάρισε.

Η αποβολή του Ποντένσε στο 89′ έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στον Παναθηναϊκό στις καθυστερήσεις, όμως το γκολ της λύτρωσης δεν ήρθε…

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (77’ Ζέκα), Τσέριν (65’ Βιλένα), Ρουμπέν, Μπακασέτας, Μαντσίνι (66’ Παλάσιος), Γερεμέγεφ (77’ Σπόραρ), Μπερνάρ (77’ Βέρμπιτς).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς (76’ Κίνι), Καρβάλιο (46’ Ιμπόρα), Εσε, Ορτα (62’ Γιόβετιτς), Φορτούνης (62’ Μαρτίνς), Ελ Κααμπί (90+9’ Μασούρας), Ποντένσε.