Ολοκληρώθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του Παναθηναϊκού στην Αυστρία. Οι Πράσινοι γνώρισαν την ήττα από τη γερμανική Μπράουνσβαϊγκ με 1-0 στην τελευταία φιλική αναμέτρηση, προτού αναχωρήσει η ομάδα για την Αθήνα.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο με… βαριά πόδια λόγω των διπλών προπονήσεων είχαν 1-2 καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο σκόραραν, αλλά το γκολ του Γερεμέγεφ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βαγιαννίδης έκανε μια ωραία ενέργεια από δεξιά, με τους αμυντικούς της Μπράουνσβαϊγκ να διώχνουν προτού ο Γερεμέγεφ γίνει απειλητικός. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Κώτσιρας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ωστόσο η αμυντική γραμμή των Γερμανών κατάφερε να απομακρύνει εκ νέου.

Στο 31ο λεπτό ο Ντιέγκο Αλόνσο είδε τον Δημήτρη Λημνιό να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω προβλήματος τραυματισμού, με τον Αϊτόρ να παίρνει τη θέση του. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Αϊτόρ είχε δύο καλές εκτελέσεις σε στατικές φάσεις, όμως οι αμυντικοί των Γερμανών έδιωξαν προτού το Τριφύλλι απειλήσει την εστία της Μπράουνσβαϊγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πράσινοι έκαναν αρκετές αλλαγές και η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 62΄με ωραίο σουτ του Μπα. Η απάντηση του Τριφυλλιού ήρθε στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Αράο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Γερεμέγεφ στην επαναφορά σκόραρε με το κεφάλι. Ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός έπεσε και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι (46’ Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (46’ Φίκαϊ), Σένκεφελντ (72’ Κάτρης), Αράο (72’ Τσόκαϊ), Κώτσιρας (79’ Κυριόπουλος), Ζέκα (72’ Τρουιγέ), Βιλένα (46’ Πέρεθ), Λημνιός (33’ Αϊτόρ), Τζούρισιτς (72’ Νίκας), Μαντσίνι (72’ Μπρέγκου), Γερεμέγεφ (72’ Νταμπίζας).

Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ: Γκριλ, Ιβάνοφ (60’ Σανουσί Μπα), Τάουερ, Άμιν, Έλερς (60’ Μπίτσακσιτς), Σάντσες, Σανέ (60’ Κράουσε), Σουζούκι (60’ Φελίπε), Κόλερ, Ρέμπιγκερ, Γκόμες.