Ο Παναθηναϊκός ήταν συγκλονιστικός στο Άμστερνταμ! Οι Πράσινοι του Ντιέγκο Αλόνσο έκαναν κατάθεση ψυχής στη Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, όπου επικράτησαν του Άγιαξ με 1-0 στα 120 λεπτά του αγώνα! Άγγιξαν μια επική πρόκριση, όμως λύγισαν στα πέναλτι έπειτα από μια συγκλονιστική διαδικασία 34 εκτελέσεων και με σκορ 13-12!

Είναι κρίμα κι άδικο για τη σπουδαία προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Τριφυλλιού μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Παράλληλα όμως είναι και ξεκάθαρο πως κάτι μεγάλο χτίζεται στον εφετινό Παναθηναϊκό. Η εξαιρετική εικόνα της ομάδας απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο όπως είναι ο Άγιαξ, φανερώνει την προοπτική, τις δυνατότητες αλλά και τον χαρακτήρα που διαθέτει το σύνολο του Αλόνσο.

Ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στα play offs του Conference League, όπου θα αναμετρηθεί με τη γαλλική Λανς. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί εκτός έδρας στις 22 Αυγούστου και η ρεβάνς στις 29 του μήνα στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Ο Άγιαξ επιχείρησε να αιφνιδιάσει απειλώντας μόλις στο 2’ με τον Φιτζ-Τζιμ. Ωστόσο ο Ντραγκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας την μπάλα. Ο Παναθηναϊκός είχε άμεση απάντηση καθώς στο 4’ οι παίκτες του συνδυάστηκαν ωραία δημιουργώντας την πρώτη καλή στιγμή της ομάδας. Ο Τσέριν γύρισε παράλληλα για τον Τζούριτσιτς στο πρώτο δοκάρι, ο οποίος έκανε κίνηση φορ αλλά δεν βρήκε «γεμάτα» την μπάλα που κατέληξε στα χέρια του Πάσβεερ.

Το Τριφύλλι πήρε ψυχολογία και μέτρα στο γήπεδο αγγίζοντας το γκολ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 8’ η πίεση του Μαντσίνι ψηλά έξω απ’ την περιοχή του Άγιαξ απέδωσε καρπούς. Ο Αργεντινός έκλεψε την μπάλα απ’ τον Μπάας κι ο Ιωαννίδης, ο οποίος μπήκε στη φάση αλλάζοντας ωραία με τον Τζούριτσιτς, αρχικά πλάσαρε. Η μπάλα κόντραρε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ιωαννίδης βγήκε μόνος απέναντι στον Πάσβεερ αλλά προτού εκτελέσει ανατράπηκε απ’ τον Χάτο εντός περιοχής. Όμως ούτε ο διαιτητής, ούτε ο VAR είδαν το πέναλτι!

Ο Άγιαξ ανέβασε την πίεσή του μετά το 15’ δημιουργώντας απειλητικές καταστάσεις στα καρέ του Παναθηναϊκού. Στο 18’ ο Άκπομ ήταν άστοχος σε προβολή, όπως και ο Σούταλο στο 26’, ενώ στο 29’ ο Ιωαννίδης απέτρεψε το γκολ του Άκπομ απομακρύνοντας προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ο Αίαντας είχε δοκάρι σε δυνατό σουτ του Μπέρχουις στο 33’, ενώ το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου χάρη στις επεμβάσεις του Ντραγκόφσκι σε σουτ και κεφαλιά του Άκπομ στο 43’ και το 45’ αντιστοίχως.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυναμικά στο γήπεδο αγγίζοντας το γκολ. Στο 55’ ο Τζούριτσιτς απέφυγε θαυμάσια τον Χέντερσον, βγήκε μόνος απέναντι απ’ τον Πάσβεερ, τον οποίο προσπάθησε να «κρεμάσει». Ο γκολκίπερ του Άγιαξ τεντώθηκε και απέκρουσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπακασέτας προσπάθησε να σκοράρει με μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 57’ ήταν η σειρά του Άγιαξ για να απειλήσει όμως και πάλι ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε σωτήρια σε τετ α τετ με τον Τέιλορ. Στο 63’ το Τριφύλλι είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει σε διπλή απειλή από σουτ του Τσέριν που απέκρουσε ο Πάσβεερ και κεφαλιά του Ίνγκασον που κατέληξε άουτ.

Οι Πράσινοι συνέχισαν να χτίζουν με υπομονή τις επιθέσεις τους αναζητώντας το γκολ. Ο Τετέ στο 85’ σούταρε άουτ έπειτα από ωραία συνεργασία των Πρασίνων, όμως στο 89’ η μπάλα κατέληξε εκεί που έπρεπε: στα δίχτυα! Οι παίκτες του Τριφυλλιού πίεσαν ψηλά, ο Βιλένα διεκδίκησε την μπάλα, ευνοήθηκε απ’ τις κόντρες και ο Τετέ με ωραία ενέργεια και άψογο πλασέ διαμόρφωσε το 0-1!

Στο μεσοδιάστημα (88’) ο Άγιαξ είχε δοκάρι με τον Γκοντς σε μια φάση πάντως που θα ελεγχόταν στο VAR καθώς φάνηκε να υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημά της.

Το 90λεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει ισοφαρίσει το σκορ του ΟΑΚΑ στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Τετέ λίγο έλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 98’ με τη… βοήθεια κι ενός αμυντικού του Άγιαξ που έβαλε το πόδι του. Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο ήταν ανώτερη στη διάρκεια της παράτασης καθώς δημιούργησε καλύτερες προϋποθέσεις επιθετικά, όμως το πολυπόθητο δεύτερο γκολ δεν ήρθε και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Έπειτα από μια συγκλονιστική και ψυχοφθόρα διαδικασία 34 εκτελέσεων, ο Άγιαξ επικράτησε με 13-12 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League. Αντιθέτως, οι Πράσινοι, που δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους, θα συνεχίσουν στο Conference League με αντίπαλο τη Λανς και με στόχο την είσοδο στο League Stage.