Σε ένα ματς που έγινε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ υπό τη βαριά σκιά της τραγικής απώλειας του Τζορτζ Μπάλντοκ ο Παναθηναϊκός πλήρωσε αδράνειες και λάθη με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα (1-4) απ’ την Τσέλσι για τη 2η αγωνιστική της League Phase του Conference League. Οι Πράσινοι του Ντιέγκο Αλόνσο, μολονότι είχαν διάθεση και έδωσαν μάχες μέσα στο γήπεδο, έδειξαν έλλειψη συγκέντρωσης στον ανασταλτικό τομέα, υπέστησαν ένα ολικό μπλακ άουτ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Ενδεχομένως όλα θα ήταν διαφορετικά πάντως, αν οι παίκτες του Τριφυλλιού ήταν αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ μόλις στο 2’ καθώς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς, ο Γεντβάι έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Τσέλσι αλλά ο Γιόργκενσεν απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Οι Πράσινοι απείλησαν και στο 4’ με ωραίο σουτ του Ουναΐ, που κατέληξε λίγο άουτ.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Τριφυλλιού, η Τσέλσι ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία της. Στο 22’ οι Λονδρέζοι έπαιξαν γρήγορα στην αντεπίθεση κι ο Μούντρικ, ο οποίος κινήθηκε απ’ τα αριστερά, έστρωσε για τον Φέλιξ, που πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Η Τσέλσι έγινε απειληκτική και στο 28’ αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε το σουτ του Φερνάντες. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καθώς κατόρθωσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα αποτρέποντας κάθε επιθετική προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού.

Μολονότι οι Πράσινοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση για να κυνηγήσουν το γκολ της ισοφάρισης, η Τσέλσι γρήγορα βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο 49’ ο Νέτο έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά και ο Μούντρικ, ο οποίος έκανε κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά πέτυχε το 0-2. Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η Τσέλσι σκόραρε για τρίτη φορά (και) με τη βοήθεια της τύχης καθώς το σουτ που επιχείρησε ο Φέλιξ κόντραρε στο πόδι του Μαξίμοβιτς, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-3. Σε ένα πολύ κακό διάστημα για το Τριφύλλι, η Τσέλσι βρήκε και τέταρτο γκολ. Στο 59’ έπειτα από χέρι του Μαντσίνι εντός περιοχής μετά από σέντρα του Φέλιξ, οι Λονδρέζοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ενκουνκού διαμορφώνοντας το 0-4.

Παρά το βαρύ σκορ, οι Πράσινοι συνέχισαν την προσπάθειά τους και στο 69’ έβγαλαν αντίδραση βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Τετέ άνοιξε ωραία στα δεξιά για τον Βαγιαννίδη, ο οποίος με θαυμάσια συρτή παράλληλη σέντρα σημάδεψε τον επερχόμενο στο δεύτερο δοκάρι Πελίστρι, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα. Στο 81’ το Τριφύλλι άγγιξε ένα δεύτερο γκολ καθώς ο Ντισασί στην προσπάθειά του να απομακρύνει, και υπό την πίεση του Σπόραρ, λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε η μνήμη του αγαπημένου μας Τζορτζ Μπάλντοκ. Ο Ίαν Στρατής και η μπάντα του τραγούγησαν το Starman, προσαρμόζοντας το ρεφρέν στους στίχους του συνθήματος των φίλων της Σέφιλντ για τον Τζορτζ. 32 παιδιά από τις Ακαδημίες του Παναθηναϊκού σήκωσαν λάβαρα με τον αριθμό 32, ενώ σε όλους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο μοιράστηκαν χαρτόνια με το 32. Πριν από τη σέντρα κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή…

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς (60’ Βαγιαννίδης), Γεντβάι, Σένκεφελντ, Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Ουναΐ (80’ Μπακασέτας), Πελίστρι (71’ Τζούριτσιτς), Μαντσίνι (60’ Τετέ), Γερεμέγεφ (71’ Σπόραρ).

Τσέλσι: Γιόργκενσεν, Κουκουρέγια, Βέιγκα, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Έντσο Φερνάντες (71’ Κασαντέι), Ντιούσμπερι-Χολ (77’ Τσουκουεμέκα), Φέλιξ, Μούντρικ, Νέτο (61’ Tζορτζ), Ενκουνκού (61’ Γκουιού).