Με νίκη έκλεισε ο Παναθηναϊκός τα φιλικά προετοιμασίας του. Οι Πράσινοι στην πρόβα τζενεράλε ενόψει των αναμετρήσεων με την Μπότεφ Πλόβντιβ για τον 2ο προκριματικό του Europa League, επικράτησε με 1-0 της Μακάμπι Νετάνια. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Ντάνιελ Μαντσίνι, σε ένα ματς που έγινε κάτω από δύσκολες συνθήκες λόγω των υψηλών θερμοκρασιών.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο πίεζαν ψηλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Τζούριτσιτς έδωσε την μπάλα στον Μλαντένοβιτς, με τον Σέρβο αριστερό μπακ να κάνει την σέντρα, αλλά ο Γερεμέγεφ δεν πρόλαβε την μπάλα για λίγο. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Μακάμπι απείλησε με τον Βάργκας, αλλά ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει ψηλά και το μόνο που του έλειπε ήταν η καλή τελική ενέργεια. Στο 30ο λεπτό του αγώνα οι Πράσινοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαντσίνι. Ο Τζούριτσιτς έπαιξε υπέροχα το 1-2 με τον Αργεντίνο, ο οποίος μπήκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε, μιας και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήταν εμφανώς καταβεβλημένοι από τις υψηλές θερμοκρασίες. Στο 72ο λεπτό εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο  και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Τριφυλλιού, Ίνγκι Ίνγκασον, ο οποίος έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα πράσινα.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός απείλησε άλλη μία φορά με την κεφαλιά του Νίκα να περνάει μόλις άουτ, μετά από την ωραία εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι (63’ Λοντίγκιν), Κώτσιρας (83’ Φίκαϊ), Σένκεφελντ (72’ Κάτρης), Γεντβάι (72’ Ινγκασον), Μλαντένοβιτς (64’ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς (64’ Αράο), Βιλένα (72’ Πέρεθ), Μαντσίνι (72’ Αϊτόρ), Μπακασέτας (72’ Ζέκα), Τζούριτσιτς (64’ Λημνιός), Γερεμέγεφ (83’ Νίκας).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΝΕΤΑΝΙΑ (Μάρκο Μπάλμπουλ): Νίρον (71’ Ζαρφάτι), Γιαμπέρ, Σαντέ, Σαμπάτ, Λέβι, Ταβάρες (55’ Μπίλου), Κέλερ (55’ Μέιρ), Κάναρικ (46’ Κόλτζεν), Βάργκας (71’ Σαλμάν), Πλακουσένκο (55’ Ζαρούρα), Ζλατάνοβιτς.