Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος στη Βουλγαρία! Οι Πράσινοι του Ντιέγκο Αλόνσο ήταν καταιγιστικοί στη Φιλιππούπολη, όπου διέλυσαν με 4-0 την Μπότεφ Πλόβντιβ, και με συνολικό σκορ 6-1 πανηγύρισαν μια εμφατική πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League.

Επόμενος αντίπαλος για το Τριφύλλι είναι ένας… παλιός γνώριμος καθώς στο δρόμο της ομάδας μας θα βρεθεί ο Άγιαξ. Σε ένα μεγάλο ευρωπαϊκό συναπάντημα οι Πράσινοι θα υποδεχθούν τον Αίαντα στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη 8 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί μια εβδομάδα αργότερα (15/8) στο Άμστερνταμ με στόχο την πρόκριση στα play offs του Europa League.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυριαρχικός στο γήπεδο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Σε μια έδρα κατάμεστη και δύσκολη οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο τα έκαναν όλα άψογα. Επέβαλαν εξαρχής το παιχνίδι τους, σκόραραν τέσσερα γκολ, είχαν ένα δοκάρι, δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες και για άλλα τέρματα και γενικώς ξεδίπλωσαν στον αγωνιστικό χώρο του Χρίστο Μπότεφ τις αρετές τους αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο Γερεμέγεφ πέτυχε δύο γκολ, ενώ κι ο Τζούριτσιτς σκόραρε άλλο ένα και είχε συμμετοχή σε τρία απ’ τα τέσσερα τέρματα της ομάδας (η UEFA του στέρησε ένα γκολ καθώς το χρέωσε ως αυτογκόλ). Γενικώς άπαντες ήταν εξαιρετικοί ολοκληρώνοντας με απόλυτη επιτυχία την πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή αποστολή. Το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Τετέ…

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του με το ξεκίνημα του ματς καθώς μόλις στο 6’ άνοιξε το σκορ έπειτα από καταπληκτική συνεργασία των παικτών του. Ο Τζούριτσιτς άνοιξε καταπληκτικά για τον Μλαντένοβιτς, ο οποίος πάτησε στην περιοχή και γύρισε εξαιρετικά για τον Γερεμέγεφ, ο οποίος με ένα αριστοτεχνικό άγγιγμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Μπότεφ απείλησε στο 27’ με τον Μίνκοφ, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι αλλά οι Πράσινοι ήταν εκείνοι που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά. Στο 34’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα και απομάκρυνση απ’ την βουλγαρική άμυνα, η μπάλα κατέληξε στον Τζούριτσιτς, ο οποίος σούταρε με δύναμη. Έπειτα από κόντρα και στο κεφάλι του Ούγια, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (0-2).

Στο 39’ ο Μπακασέτας εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το Τριφύλλι πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Στο 45+2’ ο Γερεμέγεφ με κεφαλιά βρήκε τον Μαντσίνι στον κενό χώρο. Ο Αργεντινός πάσαρε ιδανικά για τον Τζούριτσιτς, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-3.

Το Τριφύλλι μπήκε ορεξάτο στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας γρήγορα στο επιβλητικό 0-4. Στο 50’ ο Κώτσιρας έβγαλε θαυμάσια κάθετη για τον Γερεμέγεφ, ο οποίος πλάσαρε πάνω απ’ τον αντίπαλο τερματοφύλακα σκοράροντας για δεύτερη φορά στο ματς και τρίτη στο ξεκίνημα της σεζόν καθώς είχε ανοίξει το σκορ και στο ματς του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Αλόνσο θα μπορούσε να έχει πανηγυρίσει μια ευρύτερη νίκη καθώς άγγιξε το γκολ σε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες: στο 61’ με τον Μαντσίνι, στο 74’ με τον Γερεμέγεφ, στο 86’ με τον Λημνιό και στο 90+4’ με τον Σπόραρ.

Μπότεφ Πλόβντιβ: Μπερνάτ, Κόντε, Ταμ, Ντιαμπατέ (46′ Ακέρε), Μπαλογιάννης (59′ Γιορντάνοφ, 64′ Καραμπέλιοφ), Ετό, Περέρα, Μινκόβ, Ποπόβ (46′ Κόροσετς), Νουατσούκου, Ούγια (44′ Σέκουλιτς).

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι (46′ Μαξίμοβιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73′ Ζέκα), Μαντσίνι (66′ Τετέ), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (73′ Λημνιός), Γερεμέγεφ (79′ Σπόραρ).