Τρία πανέμορφα γκολ, ένα δοκάρι, ευκαιρίες και πολλή διάθεση μέσα στον αγωνιστικό χώρο περιελάμβανε η νίκη (3-1) του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ Λάρνακας στη Λεωφόρο.

Οι Πράσινοι στο πρώτο τους φιλικό επί ελληνικού εδάφους μετά την επιστροφή από την Αυστρία, παρουσιάστηκαν αρκετά δραστήριοι και βελτιωμένοι συγκριτικά με τα δύο προηγούμενα τεστ απέναντι στην Πάφο και την Μπραουνσβάιγκ. Έδειξαν πρόοδο στο παιχνίδι τους υπό τις οδηγίες του Ντιέγκο Αλόνσο και άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγάλη διάθεση στο γήπεδο και απείλησε μόλις στο 3’ με τον Γερεμέγεφ, έπειτα από γύρισμα του Μπακασέτα. Το γκολ δεν άργησε για τους Πράσινους, που άνοιξαν το σκορ πριν από τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου. Στο 9’ ο Μαντσίνι σέντραρε από τη δεξιά πλευρά, η άμυνα της ΑΕΚ Λάρνακας απομάκρυνε και ο Μπακασέτας, που κατέβασε ωραία την μπάλα με το στήθος, έπιασε ένα καταπληκτικό αριστερό βολέ έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή σκοράροντας με εντυπωσιακό τρόπο!

Η ΑΕΚ Λάρνακας απείλησε για πρώτη φορά στο 21’ με επικίνδυνη κεφαλιά του Σάντσες αλλά ο Λοντίγκιν ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας εντυπωσιακά. Το Τριφύλλι θα μπορούσε να σκοράρει για δεύτερη φορά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου όταν στο 38’ ο Τζούριτσιτς επιχείρησε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και άουτ.

Οι Πράσινοι μπήκαν με ορμή και στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου φτάνοντας γρήγορα στο 2-0. Στο 50’ και πάλι ο Μπακασέτας έπιασε ένα τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο έκανε οκτώ αλλαγές στο διάστημα 65’-75’ -μεταξύ των οποίων και ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του- και οι Πράσινοι, που διατήρησαν τη φρεσκάδα τους, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις και για άλλα γκολ. Στο 77’ ο Λημνιός είχε καλή ευκαιρία για να σκοράρει αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ απ’ τον Τούμπα, στο 79’ ο Αϊτόρ πλάσαρε ελάχιστα άουτ και στο 80’ ο Σολ στέρησε την ύστατη στιγμή ένα τέρμα απ’ τον Γερεμέγεφ.

Στο 85’ ο Σάντος βρέθηκε απέναντι απ’ τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε με το πόδι, όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του επερχόμενου Μλαντένοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Τριφυλλιού. Ωστόσο, το 2-1 μετετράπη άμεσα σε 3-1 καθώς οι Πράσινοι βρήκαν «απάντηση». Στο 86’ ο Λημνιός έβγαλε εξαιρετική κάθετη για τον Βαγιαννίδη, ο οποίος πάτησε περιοχή, βγήκε απέναντι απ’ τον Τούμπα και με υπέροχο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (65’ Ντραγκόφσκι), Βαγιαννίδης, Κώτσιρας (65’ Μλαντένοβιτς), Σένκεφελντ (65’ Μαξίμοβιτς), Γεντβάι (75’ Κάτρης), Αράο, Βιλένα (65’ Ζέκα), Μπακασέτας (75’ Ρουμπέν), Μαντσίνι (65’ Λημνιός), Τζούριτσιτς (75’ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ.

ΑΕΚ Λάρνακας: Αλομέροβιτς (46’ Τούμπας), Σάντσες (78’ Δημητρίου), Ενρίκες, Μιλίσεβιτς, Γκαρθία (46’ Εκπολό), Γκιούρκσο (56’ Γκάμα), Φάραζ (68’ Σάντος), Ντίμερς, Λέντες (78’ Ναούμ), Σολ (83’ Βασιλείου), Καμπρέρα (56’ Σουάρες).