Το πρώτο βήμα πρόκρισης στην τρίτη προκριματική φάση του Europa League έκανε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 2-1 της Μπότεφ Πλόβντιβ στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας αγωνιστικής περιόδου. Οι Πράσινοι απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσουν» ουσιαστικά από το πρώτο ματς την πρόκριση, αφήνοντας την εκκρεμότητα για τον αγώνα στη Βουλγαρία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον Παναθηναϊκό απόλυτο πρωταγωνιστή. Το Τριφύλλι πέτυχε δύο γκολ, ενώ θα μπορούσε με χαρακτηριστική ευκολία να έχει σκοράρει τέσσερα και πέντε γκολ! Εκφραστής των επιθέσεων του Παναθηναϊκού ήταν ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με… σεντερφορίσια ενέργεια και στη συνέχεια έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 13’ και στο 22’ σε απόσταση βολής από την αντίπαλη εστία. Στο 37’ ήρθε νέα μεγάλη στιγμή με το σουτ του Βιλένα να στέλνει τη μπάλα με πορεία προς τα δίχτυα και τον Μινκόφ να σώζει πάνω στη γραμμή.

Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε στο 44’ με τον Τζούριτσιτς να ανατρέπεται στην περιοχή και τον Μπακασέτα να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν και στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου να διατηρήσουν την πίεση στην περιοχή της Μπότεφ, χωρίς να δημιουργήσει το ίδιο μεγάλες ευκαιρίες. Το σουτ του Βαγιαννίδη στο 53’ έβγαλε με το πόδι ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ λίγο αργότερα το γκολ του Τζούριτσιτς ακυρώθηκε -ορθά- για οφσάιντ του Γερεμέγεφ που έδωσε την πάσα.

Από το πουθενά ήρθε η ψυχρολουσία του 2-1 στο 70ό λεπτό με τον Βιλένα να κάνει λάθος έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού σε φάση ανάπτυξης και τον Κόροσετς να σκοράρει σε κενή εστία από πάσα του Σέκουλιτς. Η βουλγάρικη ομάδα κέρδισε αυτοπεποίθηση και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την περίσταση. Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 3-1 στο 77’ αλλά το όμορφο τεχνικό πλασέ του Τζούριτσιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Τα τελευταία λεπτά ήταν αγχωτικά αλλά εν τέλει το 2-1 παρέμεινε έως το φινάλε.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (89′ Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα (74′ Μαξίμοβιτς), Μπακασέτας, Μαντσίνι (74′ Λημνιός), Τζούριτσιτς (89′ Βέρμπιτς), Γερεμέγεφ (78′ Σπόραρ).

Μπότεφ: Ιγκόνεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κόντε, Μπαλογιάννης, Περέρα (70′ Καραμπέλιοφ), Ετό (63′ Κόροσεκ), Ακέρε (80′ Ντιαμπατέ), Ενουατσούκου, Ποπόφ (80′ Ουκάκι), Ούτζα (70′ Σέκουλιτς).